Baklava Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler | 5 Öneri | 2024

Baklava alırken dikkat edilmesi gerekenler konusu sadece lezzet bakımından önem arz etmez. Öte yandan sizin ve sevdiklerinizin sağlıklı gıda tüketmesinin de önünü açar. Her baklava günümüzde ne yazık ki sanıldığı kadar masum değil. Glikoz şurubundan şerbetler, yapay Antep fıstıkları, kalitesiz yağlar gibi sağlığı riske atabilecek birçok negatif durum var. Kendinizi ve sevdiklerinizi riske atacak gıdalar almak istemezsiniz. O halde gelin önemli detaylar nelermiş hep birlikte göz atalım.

Baklava alırken dikkat edilmesi gerekenler, lezzet tutkunlarının damak zevklerine hitap eden tatlıyı bulmalarında oldukça yardımcı olmaktadır. Günümüzde baklavanın en çok sevilen tatlı çeşitlerinden biri olması, haliyle çok sayıda üretimin yapıldığı mekanların doğmasını tetikledi. Artık süper marketler de dahi bu ürünleri görmek mümkün. Fakat gerçek Antep fıstıklı baklavanın kalitesine sahip olmak ne yazık ki her markada mümkün olmuyor. Bu sebeple bazı hususlara dikkat etmekte fayda var.

Her baklava aynı değildir. Gerçek lezzeti tutturmak iste Antepli ustaların maharetinden gelir. Günümüzde ülkenin hatta dünyanın dört bir köşesinde üretimi yapılsa da Antepli ellerden çıkmadığında gerçek lezzete sahip olması imkansın. Sadece usta mahareti değil. Aynı zaman ürünlerin de yöresel olması önemli bir husus. Birçok faktör var. Bunlar bir araya geldiğinde ortaya eşsiz bir tat çıkıyor.

Baklava alırken dikkat edilmesi gerekenler konusu sadece lezzet bakımından önem arz etmez. Öte yandan sizin ve sevdiklerinizin sağlıklı gıda tüketmesinin de önünü açar. Her baklava günümüzde ne yazık ki sanıldığı kadar masum değil. Glikoz şurubundan şerbetler, yapay Antep fıstıkları, kalitesiz yağlar gibi sağlığı riske atabilecek birçok negatif durum var. Kendinizi ve sevdiklerinizi riske atacak gıdalar almak istemezsiniz. O halde gelin önemli detaylar nelermiş hep birlikte göz atalım.

Baklava Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Baklava için milli tatlımız dersek yanılmış olmayız. Dünyada patenti bize ait olan bu nadide ürün, ülkemizde çok farklı çeşitler ile satışa sunulmaktadır. Fıstıklı atom, Cevizli, Midye baklava, Kuru baklava ve son olarak soğuk baklava. Özellikle son yıllarda soğuk baklava furyası başladı. 7’den 70’e herkes çok severek tüketiyor. Fakat satın alma işlemleri sırasında ne kadar bilinçliyiz? Özel günlerde sevdiklerimize ikram etmek için aldığımız baklavaların kalitesinden emin miyiz? Baklava satın alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? İşte cevapları…

  1. Gözle Test: En iyi ve sağlıklı baklava, bakarak kolayca anlaşılacaktır. Lezzetli ve sağlıklıysa daha vitrinde kendini belli eder. Dış rengi altın sarısı gibi olmalıdır. Bu onun iyi piştiğini gösterir. Eğer ki 24 ayar altın rengindeyse tadından yenmez.
  2. Sesle Test: Güzel bir baklavayı sesinden tanımak mümkün. Daha çatalı batırır batırmaz hoş bir çıtırtı gelir. Bu onun kalitesini ve tazeliğini gösterir. Ayrıca yufka istenilen incelikte açıldıysa bu hışırtı sesi mutlaka çıkacaktır.
  3. Koklayarak Test: Koku, baklava seçiminde en etkili ve geleneksel bir yöntemdir. Geçmiş yıllardan beri Antepliler baklavanın iyisini kokudan anlarlar. Lokmanızı ağzınıza yaklaştırdığınız burnunuza hoş bir tereyağı kokusu gelmeli. Aksi halde alacağınız ürün lezzetsiz çıkacaktır.
  4. Tadarak Test: Son olarak tadım ile test ederek baklavanın kalitelisini anlayabilirsiniz. Öncelikle güzel bir baklavanın ağızda kolayca dağılması gerektiğini unutmayın. Daha damağınıza değer değmez hoş bir tat hissetmelisiniz. Tereyağının o güzel kokusu içinizi okşamalı.

Yukarıda belirttiğimiz baklava alırken dikkat edilmesi gerekenler ile en güzel baklavayı satın almanız mümkün hale gelecektir. Ayrıca bol bol tüketseniz dahi midenizin yanmadığını göreceksiniz. Şerbeti de dengeli olacağı için haliyle sizlere yan etkisi olmaz. Aksine, enerjinizi artar ve mutlu olursunuz. Aynı zamanda özel günlerde ikram ettiğiniz misafirlerinizin de yüzünde bir tebessüme vesile olursunuz.

Türkiye’nin En Güvenilir Baklava Markaları

Türkiye’de birçok baklava markası bulunmaktadır ve güvenilirlik dereceleri kişiden kişiye değişebilir. Ancak, genellikle müşteri memnuniyeti, kalite standartları, hijyen ve marka itibarı gibi faktörler dikkate alındığında aşağıdaki markalar genellikle Türkiye’nin en güvenilir baklava markaları olarak kabul edilir:

Güllüoğlu: İstanbul merkezli olan Güllüoğlu, Türkiye’nin en tanınmış ve köklü baklava markalarından biridir. Kaliteli malzemeler ve geleneksel üretim yöntemleriyle bilinirler.

Karaköy Güllüoğlu: İstanbul’un Karaköy semtinde bulunan bu marka da Güllüoğlu ailesine aittir ve aynı şekilde kaliteli ürünleriyle tanınır.

Hacı Bekir: 18. yüzyıldan beri İstanbul’da faaliyet gösteren Hacı Bekir, baklava kadar tatlı ve şekerleme konusunda da uzmandır. Geleneksel ürünleri ve kaliteli malzemeleriyle bilinirler.

Gaziantepliler: Adından da anlaşılacağı gibi, Gaziantep mutfağına özgü lezzetler sunan bu marka, özellikle Gaziantep baklavası konusunda bilinirler.

Özkonak: İstanbul ve çevresinde birçok şubesi bulunan Özkonak, lezzetli ve kaliteli baklavalarıyla tanınır.

Saray Muhallebicisi: Baklava yanında muhallebi gibi çeşitli tatlılar da sunan bu marka, geniş ürün yelpazesi ve hijyen standartlarıyla güvenilir bir seçenektir.

Karafırın: İstanbul merkezli olan Karafırın, baklava ve diğer tatlılarında kaliteli malzemeler kullanarak müşterilerin beğenisini kazanmıştır.

Her ne kadar bu markalar genellikle güvenilir olarak kabul edilse de herkesin damak zevki farklıdır ve bireysel tercihlere bağlı olarak başka markalar da tercih edilebilir.

Gaziantep Kahvaltı Yerleri | En Güzel 20 Kahvaltı Mekanı | 2024

Baklavanın Tazesi Nasıl Anlaşılır?

Hayatın her döneminde tatlı tüketiminde bulunuruz. Kimi zaman tatlı krizimizi bastırmak için kimi zaman da sevdiklerimizle hoş sohbetlerin yanında iyi gittiği için baklava satın alırız. Elbette böyle anlarda bayat, lezzetsiz ve sağlıksız bir tatlı yemek, yedirmek en son istenilecek şeydir. Zira hem misafirlerimize mahcup oluruz hem de damak zevkimize yakışmayan bir tatlıyı tüketmek zorunda kalırız. Aslında baklavanın tazesi nasıl anlaşılır sorusunun yanıtı basittir. İlk önce bir bakışla dahi bunu anlayabilirsiniz. Fakat elbette daha kolay yöntemleri de mevcut.

Baklavanın tazesini anlamak için dikkat edilecek unsurların başında çıtırtısından emin olmanız şart. Nasıl anlaşılır diye merak ediyorsanız anlatalım. Çatalı batırdığınızda evvela çok hoş bir hışırtı duyulmalı. İncecik açılan hamurlar, güzel derecede piştiğinde bu sesin çıkmasına olanak tanır. Elbette her ustanın mahareti değildir bu sesi çıkaracak baklavayı pişirmek. Deneyim, birikim ve el lezzeti gerekir.

Sahte Baklava Zararlı mı?

Lezzet tutkunlarının çok sık sorduğu sahte baklava zararlı mı sorusunun en net yanıtı, evet zararlıdır. Zaten baklava alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunu bu sebeple derledik. Bu tür ürünler daha düşük maliyetler için üretilir. Piyasada çok ucuz satış gerçekleştirmek için de birçok ham maddede kalitesiz seçimler yapılır. Dahası, kimyasal olarak da nitelendirilen glikoz gibi tercihlere de başvurulur.

Uzmanlara göre sahte baklavalar sağlığı ciddi oranda riske atıyor. Ayrıca lezzeti de gerçeğinden çok uzak olmaktadır. Satın alırken mutlaka bu bilgileri göz önünde bulundurmalısınız. Kalitesini anlamak için de çıtırtısına, kokusuna ya da görüntüsüne bakabilirsiniz. En garanti yöntem olarak da tadarak lezzetini kontrol edebilirsiniz. Zaten sahte baklava daha ağza girer girmez kendini belli edecektir.

Sağlıklı Baklava Nereden Alınır?

Son olarak baklavanın sağlıklısına değinmekte fayda var. Zira geleneksel tatlımız yılın her dönemi 7’den 70’e herkes tarafından sevilerek tüketiliyor. En güzeline, lezzetlisine ve sağlıklısına ulaşmak herkesin hakkı. Nereden alınır diye merak ediyorsanız aslında bunun yanıtı çok da uzağınızda değil. Türkiye’de birçok popüler marka var ve bunlar ürünleriyle güven veriyor.

Baklava alırken dikkat edilmesi gerekenler, görüleceği üzere hem tüketici sağlığını korumayı hem de eşsiz tatlara kavuşmayı sağlamaktadır. 24 ayar altın rengindeki ürünler, misafirlerinizin de gözlerini kamaştırır. Konu hakkında daha detaylı olması için birkaç hususa daha değinmekte fayda var. Bunlardan ilki aşırı şerbetlendirme yöntemidir. Kimi günümüz ustaları baklavayı şerbet içinde yüzdürüyor. Aslında bundaki amaç şerbetin emilmesi ve gramaj olarak daha ağır çekmesini sağlamak. Elbette bu en başta kalitesini öldüren bir yöntemdir. Satın alırken baklava tepsisindeki boşluklarda şerbet birikintileri görürseniz, bu ürünleri almamanızı öneririz.

 

İlginizi çekebilir: Peynir Kaç Kalori? Lor, Tulum, Kaşar Peynir Kaç Kalori?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu