Kaç Kalori?

Peynir Kaç Kalori? Lor, Tulum, Kaşar Peynir Kaç Kalori?

Peynir kaç kalori? sorusu her dönem için popüler konular arasında yer alıyor. Kahvaltı öğünlerinin vazgeçilmez birçok ürünü var. Zeytin, omlet, bal, kaymak, ev yapımı reçeller, bazlama ve gözleme bunlardan bazıları. Ancak tüm bunlar, sofrada peynir yoksa neredeyse anlamını yitiriyor. Anadolu insanı için kahvaltı sofralarında peynirin önemi çok büyük. Zaten sırf bu sebeple hemen her yöreye ait farklı lezzette bir peynir üretimi var. Ezine, lor, beyaz, yağlı, tulum, teneke, kaşar, köy ve daha niceleri…

Bir yazımızla daha çok merak ettiğiniz soruya yanıt vermek için karşınızdayız. Beyaz peynir kaç kalori? sorusu sadece diyettekileri ilgilendirmiyor. Sağlıklı bir yaşam sürdürmek isteyen herkes tükettiği gıdaların kalorileri hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Aksi halde aşırı kilo ve buna bağlı olarak sağlık problemleri kaçınılmaz olacaktır. O halde gelin geleneksel Türk kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan peynirler ne derece masum görelim…

Kaşar Peynir Kaç Kalori?

Peynirin tarihi çok eski yıllara dayanmaktadır. İnsanlar, ihtiyaçları olan günlük proteinlerin büyük bir kısmını peynir ile karşılar. Ayrıca lezzetlidir de… Bu sebeple günümüzde onlarca farklı türde ürüne denk gelmek mümkün. Kaşar da bunlardan biri. 7’den 70’e herkes onu çok severek tüketiyor. Kimi zaman tosların arasında sucuk ile uyumuna bayılıyor kimi zaman da omletin üzerinde eritme yapıyoruz. Peki ama kaşar peynir kaç kalori? Sağlıklı beslenmede hangi miktarlarda tüketilmeli? İşte detaylar…

Bist Bahçe

kasar-peynir-kac-kalori

 • 1 dilim kaşar peyniri (20 gram) : 74 kalori
 • 1 orta küp kaşar peyniri (10 gram) : 35 kalori
 • 1 yemek kaşığı rendelenmiş kaşar peyniri: 71 kalori
 • 1 tatlı kaşığı rendelenmiş kaşar: 36 kalori
 • 100 gram kaşar peyniri: 354 kalori

1 Dilim Kaşar Kaç Kalori?

Kaşar peynirler lastiksi ve sert yapısıyla dilimli tüketime oldukça uygun peynirlerdir. Dilim dilim kesilerek tabaklarda sunum edildiği gibi çoğu zaman tostların arasına da ilave edilmektedir. Bu sebele kalori hesaplamada dilim ölçeği önemli bir husus. Eğer kaşar ince bir dilim olarak kesildiyse yani ortalama 20 gramlık ağırlığa sahipse kalorisi 71 kcal olarak hesaplanır.

1 Adet Kaşar Peynir Kaç Kalori?

Peynirlerde kalori hesabı yapılırken adet ölçekli yaklaşım çok sık talep ediliyor. Zira günümüzde 100 – 250 – 500 – 700 ve 1000 gramlık paketlerde satılmaktadır. Burada 100 gramdan yola çıkarak 1 adet kaşar peynir kaç kalori? sorusuna yanıt bulabiliriz. 100 gram ambalajlı bir kaşarın kalorisi 353 kcla olarak hesaplanmaktadır. Tüketim yaparken bu bilgiyi göz önünde bulundurabilirsiniz.

1 Porsiyon Kaşar Peynir Kaç Kalori?

Burada porsiyonların gramajına dikkat etmekte fayda var. Tahmin edileceği üzere her porsiyon farklı gramajlara sahip. Bu sebeple net bir oran vermek mümkün değil. Ancak 20 gramdan yola çıkarak bir küp kaşarın 35 kcal olduğunu belirtebiliriz.

Lor Peynir Kaç Kalori?

Anadolu’nun yöresel lezzetlerinden olan ve tüm dünyada ün yapmış lor peyniri, sabah kahvaltılarımızda vazgeçilmez öneme sahip. Kızarmış ekmeğin üzerine serpiştireceğimiz gibi omletlerin içerisine de ekleyebiliyoruz. Nerede ve nasıl kullanırsak kullanalım lezzetinden hiçbir şey kaybetmiyor. Peki lor peynir kaç kalori? sorusunun cevabı hakkında ne derece bilgiye sahipsiniz. Zira sağlıklı beslenmek için kahvaltıda tüketilen gıdaların kalorini bilmek gerekli. O halde sizler için detayları sunalım:

 • 30 gramlık 1 orta porsiyon lor peynir: 61 kalori
 • 1 çorba kaşığı lor peynir: 30 kalori
 • 100 gram porsiyon lor peyniri: 201 kalori
 • Yağsız ve tuzsu orta boy lor peyniri: 22 kalori
 • Yağsız ve tuzsuz 1 çorba kaşığı lor peyniri: 30 kalori

1 Yemek Kaşığı Lor Peynir Kaç Kalori?

Lor ürünleri yumuşak ve dökümlü yapıda olduğu için genellikle yemek kaşığı ile ölçeklendirilmektedir. Yemeklere ya da sunum tabaklarına kaşık ile kolayca konulabilir. Buradan yola çıkarak 1 yemek kaşığı lor peynir için 30 kalori demek mümkün. Ayrıca yağ e tuz içermeyen çeşitlerinde ise kcal biraz daha düşmektedir.

Ezine Peynir Kaç Kalori?

Ezine peynir hem normal kahvaltı menülerinin hem de diyet menülerin vazgeçilmez bir bütünüdür. Tek başına bile insanın günlük protein ihtiyacını fazlasıyla karşılamaktadır. Bu sebeple uzmanlar özellikle gelişim çağındaki çocukların Ezine peynir tüketmesini tavsiye ediyor. Fakat elbette yetişkin bireyler tüketim yaparken kalorilerine dikkat etmeli. O halde Ezine peynir kaç kalori? sorusunun yanıtına geçebiliriz:

ezine-peynir-kac-kalori

 • 1 dilim Ezine peynir: 93 kalori
 • 1 ince dilim Ezine peynir: 62 kalori
 • 1 kibrit kutusu Ezine peynir: 75 kalori
 • 100 gram Ezine peynir: 309 kalori

Beyaz Peynir Kaç Kalori?

Peynir çeşitleri arasında en sevilenidir belki de Beyaz peynir. Her yaştan birey çok severek tüketmektedir. Özellikle de kahvaltı sofralarında taze domates ile sağladığı lezzet uyumu adeta parmak yedirten türden. Peki kalori yönünden de bu derece masum bir ürün mü? Beyaz peynir kaç kalori? İşte cevabı…

 • 1 dilim (30 gram) beyaz peynir: 94 kcal
 • 1 orta porsiyon beyaz peynir: 465 kcal
 • 1 yarım dilim beyaz peynir: 45 kcal

1 Kibrit Kutusu Beyaz Peynir Kaç Kalori?

Peynirlerde kalori ölçüm hesabı için genellikle ‘kibrit’ tabiri kullanılır. Çünkü dilimler genelde kibrit kutularının fiziki yapısına benzemektedir. Bunun kalorisi için de yaklaşık 93 kcal demek mümkün. Boyut arttıkça kalorisi de artacaktır. Bu bilgiyi göz önünde bulundurarak kahvaltı tabaklarınızı hazırlayabilirsiniz.

1 Dilim Yağlı Beyaz Peynir Kaç Kalori?

Bu soruyla çok sık karşılaşıyoruz. Ancak yanıt olarak ortalama bir oran verebiliriz. Zira herkes için dilim gramajı farklı yapıdadır. 1 dilim yağlı beyaz peyniri 30 gram olarak kabul edersek kalorisi de 93 kcal olacaktır.

Süzme Peynir Kaç Kalori?

Peynir çeşitleri arasında su oranı en az olan türdür. Yoğun kıvama sahip olan süzme peynir aynı zamanda protein yönünden de oldukça zengin yapıya sahiptir. Kalori oranlarının da düşük olduğunu söyleyebiliriz. Bu sebeple gönül rahatlığıyla diyet menülerinizde kullanabilirsiniz. Ayrıca sabah kahvaltılarında da kızarmış ekmeğin üzerinde harika bir lezzet uyumu yakalıyor. O halde gelin süzme peynirin kalori oranlarına bakalım:

suzme-peynir-kac-kalori

 • İnce dilim (20 gram) süzme peynir: 48 kalori
 • 1 orta dilim süzme peynir: 72 kalori
 • 1 kalın dilim süzme peynir: 145 kalori
 • 100 gramlık süzme peynir: 241 kalori

Tulum Peynir Kaç Kalori?

Kahvaltı sofralarında peynir dendiğinde akla ilk tulum gelir şüphesiz. Her yöredeki kahvaltı sofrasında mutlaka yerini aldığını görürüz. Haliyle bu yüzden kalori oranları da fazlasıyla merak ediliyor. 1 orta boy yani 30 gramlık tulum peyniri 95 kalori bulundurmaktadır. 100 gramlık tulum peynirinde ise 326 kalori yer alır. Tüketimlerinizi bu bilgiler ışığında yapabilirsiniz.

Köy Peynir Kaç Kalori?

Köy peynir için net bir tanım yok. Her yörenin köylerinde kendilerine özgü peynirler üretiliyor ve çoğu zaman ismine köy peyniri deniyor. Standart bir lezzeti baz alırsak 1 ince diliminde 55 kalorinin bulunduğunu söyleyebiliriz. Bu da yaklaşık 20 grama denk gelmektedir.

 

İlginizi çekebilir: Omlet Kaç Kalori? Peynirli Omlet Kalori Oranı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu