Gözleme Kaç Kalori? Tüm Gözleme Çeşitlerinin Kalorisi | 2024

Ev yapımı gözlemeler çocukluğumuzdan bugüne değişmeyen lezzetler. Annelerimizin sabah kahvaltılarında sıcacık patatesli gözlemeleriyle güne başladığımız günlerin özlemi hep içimizde. Bu gıdaya olan sevgimizin kaynağı yetişkinlik dönemlerimizde de değişmiyor ve gerek kahvaltı gerekse gündüz öğünleri olsun severek tüketiyoruz. Peki ama sağlık yönünden ele alırsak kalorileri hakkında ne kadar bilgiye sahibiz? Çok sevdiğimiz gözleme kaç kalori? İşte detaylar…

Gözleme kaç kalori? sorusu sabah kahvaltılarına önem veren ancak aynı zamanda sağlıklı ve dengeli beslenmek isteyenler için sıklıkla gündeme getiriliyor. Geleneksel Türk kahvaltı sofralarında olmazsa olmaz nedir diye sorsak muhtemelen peynir, zeytin, bal ve omletten sonra gözlemeler gelir. Eskiden klasik peynirli ya da patatesli olarak hazırlanan içler günümüzde biraz daha farklı yapılara bürünerek çok çeşitli hale geldi. Haliyle bu, gözlemeye olan tutkuyu daha da arttırdı.

Gerek hafta sonu evde toplanılan ve hoş sohbetlerin olduğu aile kahvaltıları olsun, gerekse doğa ile iç içe kahvaltı mekanlarında dostlar ile buluşmalar olsun, lezzetli sunumları deneyimlemek isteriz. Sofra kültürümüz bu açıdan harika bir çeşitliliğe sahip. Tereyağından bal kaymağa, peynir ürünlerinden taze domatese, yulaflı omletten siyah zeytine onlarca sunum saymak mümkün. Ancak gözlemesiz bir sofra her zaman için eksiklik yaratmaktadır. Her çeşidini severek tüketiriz. Bunun için de gözleme kaç kalori? sorusunun yanıtı bizler için önemlidir. Bu yazımızda kalori hesabıyla alakalı detaylı sunum gerçekleştirdik. Keyifli okumalar ve lezzetli kahvaltılar diliyoruz.

Ev Yapımı Gözleme Kalori Hesaplama

Ev yapımı gözlemeler çocukluğumuzdan bugüne değişmeyen lezzetler. Annelerimizin sabah kahvaltılarında sıcacık patatesli gözlemeleriyle güne başladığımız günlerin özlemi hep içimizde. Bu gıdaya olan sevgimizin kaynağı yetişkinlik dönemlerimizde de değişmiyor ve gerek kahvaltı gerekse gündüz öğünleri olsun severek tüketiyoruz. Peki ama sağlık yönünden ele alırsak kalorileri hakkında ne kadar bilgiye sahibiz? Çok sevdiğimiz gözleme kaç kalori? İşte detaylar…

a)      Ispanaklı Gözleme Kaç Kalori?

Türk mutfağında ve özellikle kahvaltı sofralarında hamurun yerini ve önemini tartışmak olmaz. Sıcak çayın yanında börek çeşitleri, fırından taze çıkmış ekmek dilimleri ve elbette mis gibi bir gözleme. Peynirlisi, patateslisi, patlıcanlısı ya da kıymalısı fark etmez. Günün her saatinde afiyetle tüketilir. Yöreden yöreye tariflerde farklılık gösterse de kısacası her yerde aynı ilgiyi görür. Ispanaklı gözleme kaç kalori? sorusunun böylesine fazla olmasının sebebi de budur belki de…

Yaşadığımız çağın en önemli sorunsallarından birisi şüphesiz alınan fazla kaloriler. Çoğu zaman ağız tadıyla bir kahvaltı sofrasından kalkamıyoruz. Aklımız hep aldığımız lokmalarda kaç kalori bulunduğunda. Üstelik bir de gözleme gibi hamur ürünleri tüketeceksek iki kere düşünüyoruz. Gelin gözleme kaç kalori? sorusunun yanıtına bir göz atalım…

 • Yarım porsiyon: 321 kalori
 • Çeyrek servis: 165 kalori
 • Orta boy porsiyon: 633 kalori
 • 100 gramlık porsiyon: 183 kalori

b)      Kıymalı Gözleme Kaç Kalori?

Gözleme çeşitleri arasında glisemik indeksi en yoğun olanıdır kıymalı gözleme. Bu nedenle uzman diyetisyenler bu gıdayı ideal oranda tüketilmesini önermektedir. Aksi halde sağlığı tehlikeye atan durumlar oluşmaktadır. İçeriğindeki fazla protein ve karbonhidrat, aşırı tüketildiğinde kilo almalara sebep olmaktadır. Sabah kahvaltılarında çayın ve peynirin yanında çok davetkar dursa da kıymalı gözlemeyi ideal oranlarda tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

Kıymalı gözlemenin kalorisi için standart bir şey söylemek yerine porsiyon bazında açıklama yapmak daha doğru olacaktır. İşte detaylar…

 • Çeyrek porsiyon gözleme: 192 kcal
 • Yarım porsiyon gözleme: 436 kcal
 • Orta boy gözleme: 667 kcal
 • 340 gramlık büyük porsiyon gözleme: 872 kcal
 • 100 gram porsiyon gözleme: 256 kcal

c)      Patatesli Gözleme Kaç Kalori?

Patateslerin iyice haşlandıktan sonra yufkaya serpiştirilerek hazırlanması sonucu ortaya muhteşem bir gözleme sunumu ortaya çıkar. Çeşitli baharatlar ile de lezzetine lezzet katılır. Her ne kadar sofraların vazgeçilmezi olsa da kalori bakımından biraz yüksek orana sahip olduğunu belirtmekte fayda var. Zira hem yufka hem de patates yoğun oranda karbonhidrat içermektedir. Peynirli ya da ıspanaklı çeşidine oranla daha yüksek kalori barındırıyor. Kıymalı ile kıyaslandığında ise biraz daha az seviyede kcal bulunuyor. Peki patatesli gözleme kaç kalori? İşte tüm detaylar…

 • Küçük porsiyon patatesli gözleme: 393 kalori
 • 90 gramlık porsiyon gözleme: 177 kalori
 • Yarım porsiyon patatesli gözleme: 344 kalori
 • 350 gramlık porsiyon patatesli gözleme: 688 kalori
 • 10 gramlık gözleme: 197 kalori

d)      Bir Gözleme Kaç Kalori?

Gözleme üretiminde günümüzde çok farklı ölçekler kullanılıyor. Her kahvaltıcının ölçüleri farklı. Hatta evde annelerimizin yaptığı gözlemelerin boyu da dışarıya oranla değişmektedir. Bunun için bir gözleme kaç kalori? sorusuna net bir yanıt vermek mümkün değil. Ancak bu konuda ortalama bir yanıt ile sizleri aydınlatabiliriz. Örneğin bunu yarım porsiyonlu bir peynirli gözleme olarak ele alalım. Bu durumda alacağınız kalori 210 kcal olacaktır. Eğer büyük boy gözleme yerseniz bu sefer de 748 kalori alacağınızı unutmayın.

Bir gözlemenin kalorisinin düşük olmasını istiyorsanız sizlere sade ya da ıspanaklı iç malzemeleri olanları tercih ediyoruz. Çünkü bunlar karbonhidrat bakımından düşüktür ve kcal alımlarınızı az seviyelere düşürür. Ayrıca yağsız lor peynir de kullanabilirsiniz. Diğer peynir türleri kalori oranlarını yükseltiyor.

e)      Bir Dilim Gözleme Kaç Kalori?

Eğer sağlıklı ve fit bir vücuda önem veriyorsanız, ayrıca sıkı bir gözleme tutkunuysanız sizlere dilim gözleme tüketmenizi öneriyoruz. Eğer düşük ölçekli tüketim yaparsanız herhangi bir kilo alma riskiyle karşılaşmazsınız. Peki bir dilim gözleme kaç kalori? Merak edilen sorunun detaylarına geçelim. Elbette tam porsiyona göre düşük kalori alınacaktır. Ortalama 150 kcal olarak belirtmek mümkün. Ayrıca dilim biraz büyük ölçekte olursa kalorisi de muhtemelen 210 kcal olacaktır.

Bir dilim gözlemenin kalorisi hesaplarken elbette iç harcında nelerin olduğunu da göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Eğer bu dilim kıymalı bir gözlemeden alınırsa 350 kalorilere kadar yükselmeler yaşanır. Sade gözlemede ise 100 kaloriye kadar düşebiliyor. Sizler de merak ettiğiniz kaloriler için tüketeceğiniz ölçekleri yorum kısmına yazabilirsiniz. Ekiplerimiz sizler için yanıt verecektir.

f)       1 Adet Sade Gözleme Kaç Kalori?

Hamur, yağ ve iç malzemeler bir araya geldiğinde ortaya gözlemelerin kalori ortaya çıkıyor. Ancak 1 adet gözleme kaç kalori? sorusunun yanıtı bunlara göre biraz daha farklı. Zira sadece hamurdan meydana gelmektedir. Diyetisyenleri tavsiyesi bu sunum olsa da biraz tatlandırmak için yağsız lor peyniri eklemekte fayda var. Böylelikle sabah kahvaltınızda kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Diğer yandan kalori oranlarını da şu şekilde listelemek mümkün:

 • Yarım porsiyon: 220 kalori
 • Çeyrek servis: 80 kalori
 • Orta boy porsiyon: 420 kalori
 • 100 gramlık porsiyon: 110 kalori

g)      1 Adet Yağlı Gözleme Kaç Kalori?

Günümüzde pişirilen bir adet gözlemenin ortalama porsiyonu 225 gramdır. 100 gramlık bir porsiyonu ele almak bilgilenme açısından daha sağlıklı olacak. 100 gram gözlemenin içeriğinde 46 gram karbonhidrat, 10.35 gram protein ve 6.38 gram yağ bulunmaktadır. Diyet yapanlar ve obeziteyle mücadele edenlerin gözleme tüketmesi tavsiye edilmez. Zira içeriğinde glisemik var.

Gözleme kaç kalori? sorusunu bir de farklı yönden cevaplayabiliriz. Böylelikle nasıl bir kalori tükettiğinizi daha iyi anlayabilirsiniz. 1 adet peynirli gözleme tükettiğinizde karşılık olarak 8 dilim ekmek tüketmiş olursunuz. Bu bilgiyi göz önünde bulundurarak kahvaltılarınızda tüketim yaparsanız sağlıklı bir yaşamın kapılarını da aralarsınız.

İlginizi çekebilir: Omlet Kaç Kalori? – Peynirli Omlet Kalori Oranı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu