Güncel Sinema Bilet Fiyatları 2024 | 3D Sinema Bileti Kaç TL?

Sinema bilet gişelerinde farklı ücret tarifeleri uygulanıyor. Hafta içi salonlar daha sakin olduğu için Cinemaximum, Paribu ya da İstinye Park sineması gibi yerler hafta içi indirim uyguluyor. Özellikle Çarşamba günlerinin sinema ücreti için en makul gün olduğunu belirtelim. 1 yetişkin 1 çocuk bileti toplam 100 TL’ye satın alınabiliyor.

Sanatsal kültürel etkinliği sevenler sinema bilet fiyatları 2024 konusunu gündeminde tutuyor. Dünya sinemasında hızla oluşturulan büyük bütçeli film yapımları, kitleleri sinema salonlarına çekiyor. Aynı zamanda 2024’te sinemaya gitmek, en ucuz ve keyif verici bir kültürel aktivitedir. Yetişkin kişiler 80 TL’den başlayan, öğrenciler ise 60 TL bilet fiyatına sinemaya girebiliyor. KDV dahil ücret belirleniyor. 3D filmlerde ise ekstra gözlük parası ödeniyor. Öyleyse şu sorulara cevap bulalım: 2023 yılında sinema biletlerinin fiyatı ne kadar oldu? Yataklı sinema pahalı mı? 3D film bileti kaç TL? İşte başlıyoruz…

Vikipedi: Sinema Nedir?

Sinema bilet gişelerinde farklı ücret tarifeleri uygulanıyor. Hafta içi salonlar daha sakin olduğu için Cinemaximum, Paribu ya da İstinye Park sineması gibi yerler hafta içi indirim uyguluyor. Özellikle Çarşamba günlerinin sinema ücreti için en makul gün olduğunu belirtelim. 1 yetişkin 1 çocuk bileti toplam 100 TL’ye satın alınabiliyor.

Güncel Sinema Bilet Fiyatları 2024 Listesi

Sinemalar sevgiliyle, eşle, arkadaşlarla ya da çocuklar ile gidilebilecek en güzel kış aktivitelerinden birisi. Güzel bir filmi büyük bir popcorn ile izlemenin keyfini çok az şey verebilir. Her ne kadar dijital dizi film platformları son yıllarda popüler hale gelse de sinema sektörünün cazibesini bitiremedi. Bu sebepledir ki sinema bilet fiyatları 2024 listesi merak ediliyor. Türkiye’nin dört bir yanında çok sayıda sinema şirketi var. Genel ortalamasını aldığımızda 1 kişilik yetişkin sinema bileti 65 TL ile 100 TL arası değişiyor. IMAX ve yataklı tipi salonlarda ise rakamlar %30 civarı daha da yükselmektedir. Bir liste hazırlayalım.

2024 yılında sinema bilet fiyatlarının güncel tablosu:

TARİHSİNEMA BİLET TİPİFİYATI
2024Cinemaximum hafta içi yetişkin (tam) bilet fiyatı65 TL – 75 TL KDV dahil
2024Cinemaximum hafta içi öğrenci (indirimli) sinema bileti51 TL – 61 TL KDV dahil
2024Cinemaximum pazartesi ve Salı günlerinin sinema bileti44 TL – 49 TL KDV dahil
2024Cinemaximum hafta sonu tam bilet fiyatı70 TL – 80 TL KDV dahil
2024Cinemaximum hafta sonu öğrenci bilet fiyatı60 TL – 70 TL KDV dahil
202412:30 öncesi ilk seans sinema bileti45 TL – 55 TL KDV dahil
2024IMAX 3D sineması tam bilet fiyatı135 TL – 145 TL KDV dahil
2024IMAX 3D sineması öğrenci bilet fiyatı115 TL – 125 TL KDV dahil
2024Paribu Cineverse tam bilet fiyatı75 TL – 85 TL KDV dahil
2024Paribu Cineverse öğrenci bilet fiyatları60 TL – 70 TL KDV dahil
20243D sinemalar için gözlük fiyatları15 TL – 20 TL KDV dahil
2024Diğer marka sinemalarda tam biletler40 TL – 60 TL KDV dahil
2024Diğer marka sinemalarda indirimli biletler30 TL – 40 TL KDV dahil

*listedeki fiyatlar sinemasına göre değişebilir ve rakamlar yenilenebilir, yorum kısmına belirtiniz.

a)      İstanbul’da 2024 Sinema Bileti Fiyatı

İstanbul, kültürel aktivitelere önem veren bir şehir. Bölge genelinde onlarca alışveriş merkezi bulunuyor ve her AVM içerisinde bir sinema konsepti mevcut. Kimi sinemalar klasik teknolojiye sahipken özellikle yeni açılanlar dünya standartlarında bir deneyim yaşatıyor. Günümüzde bulunan sinema salon çeşitleri şunlardır: IMAX, 4DX, Starium, ScreenX, DBox, MPX, Skybox, Sky Audiotorium, Gold Class, Premium Cinema, Tempur Cinema, Cinemini… İstanbul’daki bu salonlar için sinema bilet fiyatları 2024 ortalama 75 TL civarındadır. KDV dahildir. Fakat IMAX ve 4DX gibi teknolojik filmlere girme bedeli 125 TL’den başlamaktadır.

2024 yılında İstanbul’daki çoğu sinema salonunda hafta için pazartesi ve Çarşamba günleri indirimli tarifeler uygulanır. Yetişkinler hafta içi 70 – 80 TL ile öğrenci ve çocuklar ise 50 – 60 TL rakamlarıyla en sevdikleri filme girebiliyorlar. Tiyatro ya da konser gibi kültürel aktiviteler ile kıyaslandığında İstanbul için en ucuz ve keyifli aktivite kesinlikle sinema etkinliğidir.

b)      2024 Yılı Ankara Sinema Bilet Fiyatları

Ankara sinema bilet fiyatları 2024 belli oldu. Yayıncıların yaptığı açıklamaya göre 2024’te 1 tam bilet Ankara’da 80 TL ile 130 TL arasında satılacak. 2D standart filmlere yetişkinler 80 TL seviyesinde girecek. Eğer IMAX ve 4DX film seçilirse tahmini 130 TL ödeme yapılacak. Şehir insanı için sinemaya gitmek, popcorn almak ve yanına kola sipariş etmek keyifli bir kültürel aktivite. Siz de bu uygun rakamlar ile hafta sonu için bir sineema planlaması yapabilirsiniz.

Ankara’daki Cinemaximum salonlarında bilet alanlar için güzel popcorn paket kampanyaları bulunuyor. Küçük boy popcorn + cola 2024 yılında Ankara’da 49 TL’dir. Orta boy popcorn sinema paketi 59 TL büyük boy seçeneği ise 69 TL’dir. Büyük boy popcorn sinema peketi ile 2 kişi çok rahat ihtiyacını film boyunca giderebiliyor.

c)      İzmir Sinema Biletlerinin Fiyatı 2024

Sekülerliğin yaygın olduğu İzmir şehrinde insanlar, kültürel aktivitelerin her türlüsüne yoğun ilgi gösteriyor. Yaz ya da kış fark etmeksizin yoğun olarak İzmir sinema bilet fiyatları 2024 aratması yapılıyor. Optimum, İstinye Park 4DX, Cinemaximum, Mavi Bahçe IMAX ya da Hilltown AVM yerlerinde sinemaya girecek yetişkinler 120 TL, öğrenci ve indirim hak eden bireyler ise 100 TL’den bilet satın alabilirler. Hafta içi ile hafta sonu arasında 20 – 30 TL’lik bir fark var. Özellikle İzmir’de en ucuz sinema günü pazartesi ilk seanslardır.

İzmir’de butik sinemalar da bulunuyor. Karaca sineması da bunlardan en bilindik olanı. 2024 yılında İzmir Karaca Sinemalarında tam bilet 50 TL, öğrenci bilet 35 TL’dir.

d)      2024’te Tam (Yetişkin) Sinema Bileti Fiyatı

Sinema kültüründe 2 tip bilet kesme işlemi vardır. Bunun da kökeni ilk sinemaların kurulduğu günlere kadar dayanır. Tam (Yetişkin) ve öğrenci (İndirimli) bilet başlıklarıyla bilet kesilir. Tam bilet 16 yaş ve üzerini kapsamaktadır. Eğer 16 yaş üzerinde olmasına rağmen hala öğrenim görüyorsa bu defa o kişi öğrenci yani indirimli bilet alır. Tam sinema bilet fiyatları 2024 için değişkendir ama tahmini 100 TL olduğu söylenebilir. Bazı üst düzey teknolojide görsel ve ses sunumu yapan salonlarda bu rakam 150 TL’ye kadar çıkar.

  • IMAX tam sinema bileti – 125 TL
  • 3D tam bilet – 110 TL
  • 4DX tam bilet – 130 TL
  • Klasik sinemada tam bilet – 80 TL
  • Hafta içi – 75 TL
  • Pazartesi Salı günü – 65 TL
  • Günün ilk seansı – 45 TL

e)      Öğrenci (İndirimli) Sinema Biletlerinin Fiyatı 2024

Sinema salonlarına en çok rağbet eden kesim şüphesiz öğrenciler olmaktadır. Buna ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencileri de dahildir. Bilet fiyat uygulaması için bir yaş aralığı yoktur. Sadece herhangi bir devlet ya da özel kurumda eğitim hayatınızı devam ettirmeniz yeterlidir. Öğrenci (indirimli) sinema bilet fiyatları 2024 konusunda farklı rakamlar göreceksiniz. Ama ideal olan ücret 80 TL’dir. Eğer IMAX gibi üst düzey bir salona girecekseniz maksimum 100 TL’yi görebilirsiniz. Öğrencilere aynı zamanda 3D gözlük satışında da indirim uygulanıyor. 10 TL civarı ödeme yaparak 3D gözlüklerinizi de gişeden temin edebilirsiniz.

DİKKAT: Gişelerden öğrenci bileti satılırken sizden öğrenci olduğunuza dair bir belge talep edilir. Ayrıca online olarak bilet aldığınızda salona girerken görevliler öğrenci kimliğini görüntülemek isteyebilir. Bu nedenle sinemaya giderken mutlaka öğrenci belgenizi yanınızda bulundurunuz.

f)       IMAX 3D Sinema Bileti Fiyatı 2024

Son 5 yılın en iyi sinema seyir teknolojisi olan IMAX, çarpıcı görüntü ve piksel kalitesiyle en iyi sinema deneyimini yaşatıyor. Özellikle çok büyük ölçülerdeki perdelere yansıtılan bu filmler genelde global düzeyde çok büyük bütçelerdeki filmler için uygulanıyor. Haliyle IMAX sinema bilet fiyatları 2024 için biraz pahalı. Tam 125 TL idealdir. Öğrenci ise 90 TL – 100 TL arası öder. Türkiye’de en iyi yayıncısı ise Cinemaximum’dur. Sitesine girerek güncel rakamlara bakıp teyit edebilirsiniz.

g)      4DX Sinema Biletlerinin Güncel Fiyatı 2024

2024 yılının en gelişmiş sinema salonu teknolojisine 4DX denmektedir. 3D filmlere ekstra gerçek efekt deneyimleri katan bir yapısı var. Örneğin film esnasında sıçrayan bir su özel sistemler ile salonda sizlere de sıçratılır. Yine aynı şekilde sis ve koku efektleri de uygulanır bu salonlarda. Böylesine bir etkileyici deneyimi yaşamak için biraz yüksek sinema bilet fiyatları 2024 ödemek gerekiyor. 1 yetişkinin giriş bileti 135 TL’den başlar. Ekstra özellikli salonlarda bu rakam 200 TL’ye de çıkabilir.

DİKKAT: 4DX sinema deneyimi üst düzey gerçek bir seyir deneyimi yaşatıyor. Bu sebeple 18 yaşından küçükler için yaş sınırı konulmuştur.

Cinemaximum Bilet Fiyatları 2024

Türkiye’nin uzun yıllardır en büyük sinema yayıncısı olan Cinemaximum, Türkiye’nin hemen her AVM’sindeki sinema salonlarını işletmeye devam ediyor. Türkiye İş Bankası sponsorluğunda yapılan bu projede sinema biletleri salonun tipi ve özelliğine göre değişiyor. Örneğin 2D filmlerde tam bilet 80 TL olurken IMAX Cinemaximum salonlarında 125 TL alınıyor. 3D filmlerin tamamında ekstra gözlük ücreti alınıyor. Çıkışta gözlükleri bireyler götürebilir. Kendi gözlüğünü getirenlerdense ödeme alınmıyor.

Ucuz Cinemaximum sinema bilet fiyatları 2024 bulmak istiyorsanız İş Bankasının Maximum Kredi kartını kullanabilirsiniz. Genelde bu kart kullanıcıları için her dönem indirimli sinema bileti uygulaması yapılıyor. Ayrıca Cinemaximum kart çıkarırsanız her 10 sinema biletinize 1 bilet hediye kampanyası uygulanıyor. Böylece güzel indirimlere ulaşabiliyorsunuz.

Paribu Sinema Bilet Fiyatları 2024

Paribu markası 2024 yılında sinema salonları için büyük yatırımlarıyla öne çıkıyor. Birçok şehirdeki popüler sinema salonlarının işletmeciliğini almış durumdalar. Biletleri ideal oranda. Paribu sinema bilet fiyatları 2024 sürecinde 100 TL’den başlar. Sene içinde ekstra zamlar da eklenebilir. Öğrenci ve öğretmenler için indirimli tarife uygulanıyor Paribu sinema salonlarında. %20’e varan indirimler için Paribu sitesini takipte kalabilirsiniz.

https://youtu.be/E419CkaIAEE

2024 Yataklı Sinema Bilet Fiyatı

Sinema salon işletmecileri, bu kültürü daha da cazip kılmak adına farklı uygulamalara imza atıyor. Bunların arasına en ilginci şüphesiz yataklı sinema salonları. Sevgililerin çok sık tercih ettiği bu salonlarda yatarak keyifli bir sinema deneyimi yaşıyorsunuz. Yataklı sinema bilet fiyatları 2024 biraz pahalı. Çift kişilik yatak 300 TL’ye satılıyor. Yataklar çift kişilik. Eğer tek kişi iseniz yine 2 kişilik ödeme yapmanız gerekecek. Eğer farklı bir deneyim arıyorsanız yataklı sinemalara yönelmenizi öneriyoruz. Şimdiden iyi seyirler dileriz.

İlginizi çekebilir: Güncel Doğum Parası 2023 | Doğum Yardım Parası Ne Kadar Oldu?

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu