Türk Hava Yolları Bilet Değişikliği Nasıl Yapılır? | 2024

Türk Hava Yolları bilet değişiklik hattımız 7/24 (0850) 840 23 69 numaralı ücretsiz çağrı merkezimizden hizmet vermektedir.

İçindekiler

Türk Hava Yolları bilet değişikliği; Türkiye’nin bayrak taşıyıcı havayolu şirketi Türk Havayolları bir asra yaklaşan tecrübesiyle hizmet vermeye devam ediyor. Türk Hava Yolları bilet değişiklik hattımız 7/24 (0850) 840 23 69 numaralı ücretsiz çağrı merkezimizden hizmet vermektedir.

THY Bilet Değişikliği İletişim Bilgileri
✅ THY İletişim :  (0850) 303 07 87
✅ Bilet iptali : (0850) 302 54 93
✅ THY Bilet Değişikliği :(0850) 840 48 05
✅ THY Bilet Erteleme :(0850) 840 48 31

Henüz Türkiye Cumhuriyeti’nin emekleme dönemlerinde, 1933 senesinde başlayan yolculuğu bugün THY’yi Türkiye’nin en önemli havayolu firmalarından biri yapmış durumda.

Elbette ki bunda firmanın müşterilerine aldıkları hizmetle ilgili sunduğu imkanların ve uyguladığı esnekliklerin faydası epey fazla. THY bilet değişikliği, gelişen çağa uyum sağlayarak günümüzde tamamen online ortamlarda gerçekleşiyor. Bu sayede yolcular acenteye veya fiziksel Türk Havayolları şubelerine gitmelerine gerek kalmadan işlemlerini tamamlıyor.

Bir diğer konumuzda Pegasus Havayolları’ndan daha önce satın almış olduğunuz uçak biletlerinizde tarih ve yön değişikliğini nasıl yapabileceğinizi anlattık. Pegasus bilet değişikliği başlıklı konumuzu da okumanızı tavisye ederiz.

Sonuç olarak online uçak bileti değişikliği yapmak ulaşım sektörü için lüks değil, ihtiyaç noktasındadır. Türk Havayolları her daim müşterilerinin rahatını birincil prensibi benimsemiştir.

Firma, günümüzde online bilet değişikliği yapmaya imkan tanıyan birçok alternatif yöntem ortaya koymuştur. Böylelikle yolcular yer ve zaman fark etmeksizin işlemlerini kolaylıkla tamamlar. Peki THY bilet değişikliği nasıl yapılır?

Bu yazımızda Turkish Airlines uçak biletini değiştirmek isteyenlerin bu işlemi tamamlayabilecekleri alternatiflere yer vereceğiz. Öte yandan bazen müşterilerin bilet değişikliği yapmasındansa bilet erteleme veya bilet iptali yapması daha uygun olmaktadır. Bu nedenle yazımızda THY bilet iptali ve açığa alma işlemlerinin hangi durumlarda bilet değişikliğine alternatif olacağından bahsedeceğiz.

Türk Havayolları Bilet Değişikliği Nedir? Hangi Durumlarda Gereklidir?

THY bilet değişikliği yolcuların var olan rezervasyonlarını farklı bir tarih veya güzergaha göre değiştirmesini mümkün kılan hizmettir. Eskiden uçak bileti değiştirmek insanlar için yorucu bir süreçti. Türk Hava Yolları her daim müşterilerinin refahını önemseyen bir firma olarak bunu fark ederek çağa uygun stratejiler geliştirdi.

Şirketin günümüzde uçak bileti değiştirme işlemleri için aldığı aksiyonlar arasında teknolojik uyum süreci yer alıyor. Böylelikle müşteriler hayatlarının bir parçası haline gelen akıllı telefonları, bilgisayarları ve tabletleri üzerinden bilet işlemlerini rahatlıkla yapıyor.

Kısacası Türk Havayolları bilet değiştirme işlemi günümüzde epey ilerlemiştir. Sonuç olarak yolcular tek bir tuşla mevcut rezervasyonlarında değişiklik yapabilir.

THY Bilet Değişikliği Nasıl Yapılır?

Yolcuların seyahat planlamasında beklemediği değişkenlikler onları zora sokan durumlardan biridir. THY bilet değişikliği böyle durumlarda yolcuların rahat rahat bilet değiştirmesini mümkün kılar. Başka bir deyişle yolcular seyahat planlarında farklılık olduğu takdirde kolaylıkla Türk Havayolları uçak biletini değiştirir.

Bilet değişikliği temel olarak yolcu bilgileri hariç uçak saati, uçuş tarihi ve uçuş yönünün değişimini içerir. Ancak bazen yolcuların tarih veya lokasyon değiştirmeden sadece koltuk veya uçuş sınıfını değiştirme istekleri de mevcuttur. Sonuç olarak Türk Havayolları yolcularına belirli imkanlar sağlayan bir firma olarak bilet değiştirme opsiyonu sunar.

Örneğin iş toplantınız sebebiyle İzmir İstanbul yönüne uçak bileti aldınız ancak toplantı ertelendi.

Böyle durumlarda konaklama gibi ek giderler oluşacağı için uçak bileti değiştirme işlemi yapmak elzemdir.

THY bilet değiştirme işlemi ise en basit tabiriyle aldığınız uçak biletini toplantı gününe yakın zamanla değiştirmeyi mümkün kılar. Üstelik uçak bileti değiştirmenin birçok alternatifi mevcuttur.

Türk Havayolları Uçak Bileti Değiştirirken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

THY bilet değişikliği nasıl yapılır konusuna değinmeden önce en önemli kurallara, yani firmanın uçak bileti değiştirirken uyguladığı politikalara değinmek gerekir. Aksi durumda uçak biletini değiştirmenin başarısız sonuçlanması gibi olumsuzluklarla karşılaşma ihtimali mevcuttur. Böyle durumları önlemek için Türk Havayolları birtakım bilet değişikliği şartları koymuştur.

Bunlar genel olarak uçuşa kalan süreyi kapsar.

İç hatlar yani Türkiye içinde başka şehre gerçekleşen uçuşlarda uçuşa yakın zaman kala uçak biletinizi değiştirmeniz mümkündür. KKTC biletleri de genel olarak iç hatlar kurallarına uygun olarak değişimi mümkün olan biletlerdir.

Ancak yurt dışı yani havaalanlarının dış hatlar terminalinden gerçekleşen uçuşlarda kurallar biraz daha sıkıdır. Bu kuralların başında genel olarak iç hatlar biletini dış hatlarla veya dış hatlarla değiştirememek gelir.

Örneğin İstanbul-Ankara seferini İstanbul-Paris olarak değiştirmeniz mümkün değildir. Benzer biçimde yurt dışı uçuşlarını yurt içi olarak değiştirmek de mümkün olmaz. KKTC seferleri iç hatlar terminalinden gerçekleşmesinden mütevellit aynı kurallar geçerlidir. Başka bir değişle KKTC-Dış hatlar arasında bilet değiştirme yapmanız mümkün olmamaktadır.

Türk Havayolları bilet değişikliği genel olarak anlık bir işlemdir. Ancak uçuşa kalan sürelere göre hareket etmek mühimdir. Uçuş tarifesi sürelerin esnekliğini belirleyen faktördür. Temel olarak ekonomi sınıfı biletlerde eğer ek hizmet almadıysanız veya ekstrem durum yoksa THY bilet değişikliği yapamazsınız.

Bunun için yeni bilet almanız gerekecektir. Çünkü ekonomi sınıfından gerçekleşen uçuşlar havayolunun en ucuzdan verdiği ve dolayısıyla en çok rağbet gören uçuşlardır.

Siz zaten mevcut bilet alarak başkalarının hakkını aldığınız için Türk Havayolları katı kurallarını devreye sokar ve ekonomi sınıfı uçuşlarda uçak bileti değişikliğine izin vermez. Tabii ki bazı koşullarda ceza bedeli ödeyerek uçak bileti değiştirmek mümkündür.

THY Bilet Değişim Adımları

THY bilet değişikliği yapmak istiyorsanız genel olarak yolcu bilgileri bunun dışındadır. Özellikle yolcu adı değişimi işlemleri için firmayla iletişime geçmeniz daha sağıklı olacaktır. Bu konuda uyarımızı yaptıktan sonra genel olarak bilet saati, uçuş yönü ve uçuş sınıfında farklı tercih yapmaya uçak bileti değiştirme denir.

Türk Havayolları genel olarak bilet değiştirmek için farklı alternatifler sunar. Telefonla bilet değiştirme, internetten uçak bileti değişikliği gibi işlemler bunlar arasındadır. Hangisi kolayınıza geliyorsa onu yapabilirsiniz.

Biletinizi doğrudan Türk Havayolları sitesinden veya telefonla almış olabileceğiniz gibi acentadan da almış olabilirsiniz. Genellikle THY bilet değişikliği işlemleri nereden aldığınız fark etmeksizin gerçekleşir.

Başka bir deyişle uçak bileti satın alma işlemini nereden yaptığınızdan bağımsız olarak bilet değiştirirken aynı adımları izlersiniz. Elbette ki uçak biletinizi değiştirirken sizlere lazım olacak 2 bilgi mevcut. Bunlar aşağıdaki gibidir:

 • PNR
 • Yolcu Soyadı

PNR veya Rezervasyon numarası şahsınıza özel olarak düzenlenen benzersiz bir koddur. Bu bilgi sizi diğer yolculardan ayırt etmek için elzemdir. Genel olarak PNR bilgisi bilet satın alma işleminin akabinde iletişim kanalları vasıtasıyla sizlere ulaşır. Eğer rezervasyon numarasını bilmiyorsanız THY PNR Sorgulama için THY Çağrı Merkezini arayabilirsiniz.

THY Telefonla Bilet Değişikliği Adımları

 • THY telefonla bilet değişikliği yapmak için ilk adımda 0850 302 54 93 numarasını arayın.
 • Kısa sürede müşteri temsilcisi bağlanacak.
 • Müşteri temsilcisine bilet değiştirme işlemi yapmak istediğinizi belirtin.
 • Yeni tarih ve güzergah seçimi yapın.
 • Ödemeyi yapın.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra genel olarak kredi banka kartı vasıtasıyla kart bilgilerinizi koruyarak ödeme yaparsınız. Sonuç olarak yenilenen uçak biletiniz aktif olur.

İnternetten THY Bilet Değişikliği Adımları

 • THY bilet değişikliği için Türk Havayolları web sitesini ziyaret edin.
 • Bilet değişikliği işlemini bulun.
 • PNR ve Yolcu Soyadı ile teyit yapın.
 • Çıkan alternatif uçuşlar arasında size en uygun olanı tercih edin.

Tıpkı 0850 302 54 93 numaralı çağrı merkezinden yaptığınız gibi internetten THY bilet değişikliği yaparken de sonrasında eğer fark çıkarsa ödeme sonrası yeni bilgiler aktif olacaktır.

İç Hatlar Bilet Değişikliği

THY iç hatlar, yurt içi uçuşları ve KKTC seferlerini içine alan geniş kapsamlı terminalin adıdır. Başka bir deyişle Türkiye genelindeki uçuşla terminalinden gerçekleşir. Örneğin Ankara-Adana uçuşu iç hatlar seferi olarak geçer. THY bilet değişikliği yaparken eğer iç hatlar biletinizde değişiklik yapıyorsanız bilet çeşidi epey mühimdir.

Türk Havayolları genel olarak ekonomi, standart ve business olmak üzere üç uçuş sınıfına sahiptir.

Uçuş sınıfları kendi içerisinde belirli sınıflara ayrılıyor olsa bile bunlara değinmeyeceğiz. Eğer ilgili bilgileri merak ediyorsanız Türk Havayolları sitesinden gerekli bilgileri öğrenebilir veya 7/24 (0850) 302 54 93 numarasından bilgi alabilirsiniz.

Biletleme ücreti, uçak ücretinden bağımsız olarak firmanın işlem bedeli anlamına gelir. Uçuş sınıfına göre biletleme bedeli bazen tamamen bazense hiçbir koşulda iade olmaz. Bundan dolayı THY bilet satın alma işlemi yaparken dikkatli davranmanız faydalı olacaktır.

THY İç Hatlar Bilet Değişikliği Kuralları

THY iç hatlar bilet değişikliği kuralları uçuş tarifelerine göre farklılaşır. Genel olarak ekonomi biletinin promosyon mu yoksa esnek sınıf mı olduğu bilet değişiminde etkendir. Kimi durumda iade gerçekleşmemekle birlikte çoğunlukla biletleme bedeli alınır. Başka bir deyişle biletleme ücretini eğer firma kaynaklı problem yoksa iade alamazsınız.

Ekonomi (Promosyon)

Bilet iptali mümkün değildir. İptal durumunda iade alamazsınız. Ancak vergiler buna dahil değildir. Öte yandan biletleme bedelini iade almazsınız.

Ekonomi (Esnek)

 • Biletleme servis ücreti iade edilmez.
 • Uçuşa 2 saat kalaya kadar biletinizi değiştirmeniz mümkündür. Genellikle 2-12 saat arasında %40 kesinti koşuluyla iade yapılır. Ancak uçuşa 2-12 saat kalması durumunda bilet değişikliği yapmak daha faydalı olacaktır.
 • Esnek ekonomi sınıfında uçuşa 12 saatten fazla varsa iptal durumunda %20 kesinti gerçekleşir. Bilet değişikliği işlemleri ise ücretsizdir
 • Eğer uçuş hakkını kullanmadıysanız ve daha önce bileti açığa almadıysanız hakkınızı kaybedersiniz. Bunun için öncesinde muhakkak THY iç hatlar bilet değişikliği veya bilet açığa alma işlemi yapmanız gerekir.

Business(Esnek)

 • En yüksek sınıf olmasına rağmen biletleme ücretini iptal durumunda almanız mümkün değildir.
 • Uçuşa 1 saat kalana kadar değişiklik veya iptal işlemi yapmanız mümkündür.
 • Uçuşa 1 saatten fazla varsa bilet değişikliği yapabilirsiniz. Ancak uygulanan kesinti bedelleri süreye göre farklılaşır. Eğer kesinti olmadan iade almak istiyorsanız biletinizi erken iptal etmeniz gerekir.

THY Dış Hatlar Bilet Değişikliği

THY dış hatlar yurt dışı uçuşlarını kapsar. Ancak dikkat etmeniz gereken nokta Kıbrıs Ercan Havalimanı uçuşlarının buna dahil olmamasıdır. Eğer Türk Havayollarından dış hatlar seferi aldıysanız bunu başka bir dış hatlar biletiyle değiştirmeniz mümkündür.

Çoğudurumda bilet iptali ekonomi sınıfı için dış hatlarda geçerli olmamaktadır. Uçuşa kalan süreler ise iç hatlara göre daha uzun süreyi kapsadığı için THY dış hatlar bilet değişikliği işlemini bir an önce yapmanız gerekir. Aksi koşulda bilet değişim işlemini yapamayabilirsiniz.

Dış Hatlar Bilet Değişikliği Kuralları

THY bilet değişikliği işlemini eğer yurt dışı uçuşlarınız için yapacaksanız bilet türüne dikkat etmenizi öneririz. Genel olarak uçuş tarifelerine göre bilet değişiklik kuralları şu şekildedir:

Ekonomi(Kısıtlı)

 • Bilet değişikliğini uçuşa belli bir süre kalana kadar yapmanız mümkündür. Ancak ceza bedeli ödeyeceğinizi aklınızda bulundurmanız faydalı olacaktır.

Ekonomi(Esnek)

 • Kısıtlı ekonomi sınıfından farkı bilet değişikliğinde kesinti uygulanmamasıdır. Yani ödediğiniz miktar kadar uçak bileti alma hakkınız olur. Eğer fark çıkarsa bunu ödeyerek yeni biletinizi alırsınız.

Business (Promosyon)

 • Eğer Business(Promosyonı) sınıfında biletiniz varsa iptal edemeyeceğiniz gibi iade almanız da mümkün değildir. Ancak vergi bedelini alırsınız.
 • Uçuş öncesinde bilet değiştirme hakkınız mevcuttur.

Business(Esnek)

 • Ceza bedeli olmadan THY bilet değişikliği yapmak için idealdir.
 • Bilet değişiklik miktarı diğer tarifelere göre daha fazladır.

THY Bilet Değişiklik Şartları

THY bilet değişikliği işlemlerinde, iç hatlarda promosyon sınıfı biletlerde değişiklik yapmanız mümkün değildir. Benzer biçimde dış hatlarda promosyon sınıfı biletlerde biletinizi değiştiremezsiniz. Promosyon olmayan biletlerin çoğu tarih ve yön değişikliği için uygun olur.

Lakin genel olarak fiyat farkı veya ceza bedeli uygulamaları mevcuttur. Bunun için dikkatli davranmanız gerekir.

Anadolu Jet, Türk Havayollarına bağlı olmasına rağmen bağımsız işlemler yapar. Bunun için Anadolu Jet bilet değişikliği nasıl yapılır araştırmanız faydalı olacaktır.

Ancak genel olarak THY-Anadolu Jet biletlerini birbiriyle değiştirmek mümkündür. Yani eğer THY biletimi Anadolu Jet biletiyle değiştirebilir miyim diye soruyorsanız bunun mümkün olduğunu söyleyebiliriz.

İşlem sonrasında yeni bilette fiyat farkı çıkması muhtemeldir. Özellikle ekonomi biletlerinde uçuş tarihi yaklaştıkça fiyatlar artar. İlgili fiyat bedellerini telefonla veya internetten bilet değişikliği yaparken görürsünüz. Eğer fiyat size uygunsa günün her saati kredi banka kartıyla ödeme yaparsınız.

Unutmamanız gereken husus; THY bilet değişikliği işlemlerinde taksit imkanı yoktur.

Bunun için ödemeyi peşin yapmanız gerekmektedir.

THY bilet değişikliği, daha önce satın aldığınız uçak biletlerinizde yapılan her türlü değişiklik işlemlerine verilen genel bir isimdir. Bilet değişikliği yapmak için THY’nin ücretsiz müşteri hizmetleri numarası 0850 302 54 93’ü arayarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. THY bilet değişikliği işlemleri, yolcuların seyahat planlarında meydana gelebilecek değişikliklere esneklik sağlamaktadır.

Ancak, biletlerdeki değişiklik kurallarına ve ücretlendirme politikalarına dikkat etmek önemlidir. Seyahat planlarınızda değişiklik yapmanız gerektiğinde, THY ile iletişime geçerek doğru bilgilere ulaşabilir ve işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

THY bilet değişikliği sıkça sorulan sorular

THY bilet değiştirme ücreti ne kadar?

Türk Hava Yolları’ndan ve diğer havayollarından daha önce satın aldığınız uçak biletlerinizde tarih değişikliğinde herhangi bir standart ücret olmamasına rağmen bilet başına uygulanan cezai işlemler standart olabiliyor.

Örnek vermek gerekirse, yurtiçi uçuşlarda, promosyon olmayan biletlerde kişi başı 350 tl cezai işlem karşılığında biletiniz değişebilir.

Bilet değişikliğinde cezai işlem uygulaması, sizin aldığınız biletten 350 tl düşerek, yeni biletle arada fiyat farkı varsa tahsil edilmesi şeklinde gerçekleşmektedir.

Telefonla Türk Hava Yolları bileti nasıl değiştirilir?

Türk Hava Yolları’ndan daha önce satın aldığınız uçak biletlerinizi 0850 840 23 69 numaralı ücretsiz müşteri hizmetlerini arayarak değiştirebilirsiniz. 7/24 ücretsiz çağrı merkezimiz aracılığı ile THY ve Anadolu Jet Havayolları’ndan satın aldığınız biletlerinizde; bilet değişikliği, açığa alım veya bilet iptali gibi konularda destek alabilirsiniz.

THY bilet değişikliği ne zamana kadar?

THY bilet değişikliği ve Anadolu Jet bilet değişikliği işlemleri, standart olarak uçuşunuza son 2 saat kalana kadar işlem gerçekleştirilebilir. Uçuşunuza son 2 saat kalana kadar işlem yapılabiliyor olması, herhangi bir cezai işlem uygulanmayacağı anlamına gelmemektedir.

Son 2 saat kalana kadar, biletlerinizde bilet kurallarınız dahilinde işlem yapılabilmektedir.

THY bilet iptali nasıl yapılır?

Türk Hava Yolları bilet iptali yapabilmek için PNR kodunuzu veya E-Bilet numaranızı bilmeniz gerekmektedir. Bu bilgiler elinizde olduğu taktirde THY bilet iptal hattı (0850) 303 07 87 numaralı ücretsiz çağrı merkezini arayabilirsiniz. Çağrı merkesindeki personel sizden PNR kodunuzu isteyerek gerekli işlemlerde sizlere yardımcı olacaktır.

THY bilet iptali yaptığınız taktirde, bileti ilk satın almış olduğunuz kredi kartınıza 3-7 iş günü içerisinde iadeniz yansıtılmış olacaktır.

THY bilet değişikliği kaç TL?

THY bilet değişikliği standart bir ücrete tabii değildir. Ortalama fiyat vermek gerekirse 500 TL ile 1000 TL arasında yurtiçinde bilet değişiklik ücreti çıkabilmektedir.

THY uçak bileti nasıl değiştirilir?

THY uçak biletinizi (0850) 840 23 69 numaralı ücretsiz çağrı merkezimiz aracılığı ile kolayca değiştirebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken konu, yeni uçuşla sizin uçuşunuz arasında fiyat farkı çıkabileceğidir.

Çağrı merkezimizden bilet değişikliği yapabilmek için PNR kodunuzu veya E-Bilet numaranızı hazır bulundurmanız gerekmektedir. Aksi taktirde THY bilet değişiklik hattımız aracılığı ile herhangi bir işlem yapılamamaktadır.

Detaylı bilgi için www.biletdegisim.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu